Квалификации за ЕП 2021

Тестовите се негативни, Тодоров со 12 играчи на првиот тренинг

Денеска кошаркарската репрезентација на Македонија ги почнува подготовките за квалификацискиот турнир во Талин, од повиканите ќе недостасуваат само Андреј Андоноски и Јетмин Зекири. 

Кошаркарската федерација на Македонија информира дека сите кошаркари се негативни и денеска селекторот Александар Тодоров ќе ги почне подготовките за квалификацискиот турнир.
 
Здравствената комисија на федерацијата ги реализираше планираните тестирања за коронавирусот, кои беа неопходни за „влез“ во периодот на подготовките за настап на нашиот сениорски национален тим на квалификацискиот турнир во Талин.  
 
Беа тестирани сите репрезентативни кандидати, вклучително и стручниот штаб, кои во овој момент се во Скопје.
 
А  резултатите се според посакувањата, желбите на нашиот стручен штаб, предводен од селекторот Александар Тодоров. Сите планирани добија негативен наод од лекарскиот тим на федерацијата.
 
На конечниот список на играчи кои вечерва од 18. часот, во малата сала на СЦ „Јане Сандански“ во Скопје треба да го одработат ги нема имињата на Андреј Андоноски, кој пријави повреда на скочниот зглоб, заработена на последниот тренинг на МЗТ Скопје Уни Банка, и Јетмир Зекири, од приватни причини.
 
Откако беа уредно тестирани и сите добија негативен наод, следниве играчи треба да се јават на првиот собир на нашиот сениорски национален тим:
 
Љубомир Младеновски (Работнички)
Виктор Ефремоски (Работнички)
Дамјан Стојановски (МЗТ Скопје Аеродром)
Андреј Магдевски (МЗТ Скопје Аеродром)
Филип Бакоч (МЗТ Скопје Аеродром)
Кристијан Николов (МЗТ Скопје Аеродром)
Марко Симоновски (Кожув)
Андреј Митревски (ТФТ)
Дамјан Робев (Куманово)
Бојан Трајковски (Пелистер)
Лука Савиќевиќ (МЗТ Скопје Уни Банка)
Леонид Тодоровски (МЗТ Скопје Уни Банка)

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе