Уште не ја почнале сезоната, кошаркарите на Чикаго се степаа

Тепачка на тренинг на Чикаго, Миротиќ префрлен во болница

Никола Миротиќ со фрактури на лицето бил префрлен во болница по тепачка на тренинг со неговиот соиграч Боби Портис.

Според „ЕСПН“, играчите прво почнале да се навредуваат еден со друг, па потоа се случила тепачката во која подебелиот крај го извлекол Миротиќ. Портис со неколку бокса го погодил Миротиќ во главата кој паднал на подот и лежел неколку минути пред да стане.
 
Потоа веднаш бил префрлен во болница каде што треба да му биде извршена и хирушка интервенција.
 
Се очекува играчите да добијат санкции од клубот, сведок на настанот бил и генералниот менаџер на Чикаго, Гар Форман.
 
26-годишниот Миротиќ минатата сезона имаше во просек 10,6 поени и 5,5 скока по натпревар и се очекуваше да биде стартер за Чикаго оваа сезона. Тој потпиша двегодишен договор со Булс за 12,5 милиони долари.
 
22-годишниот Портис лани имаше во просек 6,8 поени и 4,6 скока по натпревар и е во директна битка со Миротиќ за стартна позиција во тимот.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе