Втора АБА лига

Сутјеска му го нанесе првиот пораз на МЗТ во втората АБА лига оваа сезона

МЗТ Скопје го доживеа првиот пораз во втората АБА лига оваа сезона, шампионот на Македонија загуби на гостувањето кај Сутјеска со 85-70.

„Штрковите“ одлично ја започнаа авантурата во регионалното кошаркарско натпреварување со четири победи на исто толку натпревари, но вечерва го доживеаја првиот пораз.

МЗТ Скопје загуби на гостувањето кај Сутјеска, избраниците на Кочов имаа многу падови во играта и на крајот резултатот на семафорот гласеше 85-70.

Шампионот на Македонија беше сосема солиден во првата четвртина која ја доби со 18-20, но беше катастрофален во вторите десет минути и на стартот од третиот период. Сутјеска најпрво со серија од 10-0 се одлепи на плус осум 32-24, а потоа имаше нова серија од 12-0 за високи +16 (49-33).

Сино-белите не се предадоа, имаа неколку добри минути во финишот на третиот период и почетокот на последната четвртина и стигнаа до минус четири (60-56), но повторно влегоа во криза, снемаа енергија па Сутјеска брзо се одлепи и на крајот славеше со високи 15 поени предност.

Хиндс со 22 поени беше најдобар поединец во редовите на МЗТ Скопје, а двоцифрен ефект имаше само уште Дамјан Стојановски со 13 поени.

Силите на антиглобализацијата веќе стануваат доволно моќни да и зададат значаен удар на светската економија.

Не се соочуваме со вооружен конфликт, туку со војна на мисли. Чувството на страв, несигурност или територија по самоубиствен напад, никогаш повеќе не можеш да го вратиш.