Лука продолжува да „гази“ во изборот на фановите

Стигнаа вторите резултати од гласањето за Ол-стар, Дончиќ има повеќе гласови од Кари, Харден, Дурант...

НБА ја објави новата листа со гласови за Ол-стар мечот во Шарлот, Лука Дончиќ се уште е при врвот и има повеќе гласови од ѕвезди како Стеф Кари, Џејмс Харден и Кевин Дурант.

Кошаркарската јавност во САД имаше многу прашалници за словенечкото „чудо од дете“ и дали Лука Дончиќ ќе може да се прилагоди во НБА. 19 годишниот кошаркар на најдобар можен начин им одговори, со фантастични партии ги освојува симпатиите и испушува рекорди.

Па сосема очекувано, многумина сакаат да го видат Лука Дончиќ на Ол-стар натпреварот кој ќе се одигра во Шарлот следниот месец.

НБА вечерва ги објави вторите резултати од гласањето на фановите, и Лука Дончиќ продолжува да „гази“ со нешто над 2,2 милиони гласови. Словенецот има повеќе гласови од ѕвезди како Стеф Кари, Џејмс Харден и Кевин Дурант.

Повеќе гласови од него на Западот има само Леброн Џејмс, кој е прв на списокот со нешто на 2,7 милиони гласови. Доколку во предвид се земе и Истокот, уште двајца кошаркари котираат подобро, Јанис со над 2,6 милиони гласови и Кајри Ирвинг со над 2,3 милиони гласови.

На 24. јануари ќе бидат објавени капитените и стартерите, а една недела подоцна и резервите.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе