Евробаскет 2022

Србија со пет од пет ја заврши групната фаза на Европското првенство

Српската кошаркарска репрезентација со 96-69 ја совлада Полска во петтиот натпревар од групната фаза и со перфектен скор се пласира во осминафиналето. 

Србија доминираше во сите четвртини, уште по првите десет минути направи 14 поени предност и до крајот само рутински го доби мечот.
 
Никола Јокиќ со 19 поени беше најефикасен кај Србија, Милутинов постигна 16, во составот на Полска Мичалак реализираше 17.
 
Во другите денешни мечеви, Хрватска со 90-85 ја совлада Украина. Богдановиќ со 27 поени беше најдобар во хрватската селекција.
 
Грција со убедливи 90-69 беше подобра од Естонија, Јанис Адетокумбо реализираше 25 поени.
 
Италија со 90-56 беше подобра од Велика Британија, Финска со 88-67 ја победи Холандија, а Чешка со 88-77 го совлада Израел.
 
Познати се сите осминафинални двојки:
 
Германија - Црна Гора
Грција - Чешка
Шпанија - Литванија
Финска - Хрватска
Словенија - Белгија
Украина - Полска
Турција - Франција
Србија - Италија

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе