ЕВРОБАСКЕТ

Србија последен патник во полуфиналето на Евробаскетот

Србија предводена од Богдан Богдановиќ стигна до убедлива победа над Италија од 67-83 и обезбеди дуел со Русија во полуфиналето на Евробаскетот

Познат е последниот патник во полуфиналето на Евробаскетот, Србија се пласираше помеѓу четирите најдобри репрезентации на стариот континент.

Нашиот северен сосед лошо го почна натпреварот, не успеа да постигне кош неколку минути а Италија поведе со 5-0.

Но избраниците на Ѓорѓевиќ потоа влегоа во ритам, и до крајот на првата четвртина поведоа со 17-18.

Во продолжение од средбата, Србија постојано беше во предност, водството често беше и двоцифрено, за конечниот резултат да гласи 67-83.

Во редовите на Србија прв играч беше Богдан Богдановиќ со 22 поени, шест скока и четири асистенции. Кај Италија, Бенели постигна 18 поени, а Датоме 15.