ЕВРОБАСКЕТ

Србија последен патник во полуфиналето на Евробаскетот

Србија предводена од Богдан Богдановиќ стигна до убедлива победа над Италија од 67-83 и обезбеди дуел со Русија во полуфиналето на Евробаскетот

Познат е последниот патник во полуфиналето на Евробаскетот, Србија се пласираше помеѓу четирите најдобри репрезентации на стариот континент.

Нашиот северен сосед лошо го почна натпреварот, не успеа да постигне кош неколку минути а Италија поведе со 5-0.

Но избраниците на Ѓорѓевиќ потоа влегоа во ритам, и до крајот на првата четвртина поведоа со 17-18.

Во продолжение од средбата, Србија постојано беше во предност, водството често беше и двоцифрено, за конечниот резултат да гласи 67-83.

Во редовите на Србија прв играч беше Богдан Богдановиќ со 22 поени, шест скока и четири асистенции. Кај Италија, Бенели постигна 18 поени, а Датоме 15.

Полуфинале на Евробаскетот:

Шпанија - Словенија
Русија – Србија 

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе

На денешен ден, 18 февруари 2013 година, Собранието на РМ го избра Талат Џафери за министер за одбрана.

повеќе

Народот е тој што треба да кажува дали политичарите се умни, знаат, ќе одлучи или пак ќе бара нивна смена.

повеќе