Мундобаскет 2019

Србија лесно се справи и со Италија за три од три во Групата Д

Србија го имаше првиот посериозен тест на Мундобаскетот, денеска ги одмери силите со Италија но на крајот без многу проблеми славеше со 92-77.

Три од три за Србија во Групата Д, избраниците на Ѓорѓевиќ попладнево ја совладаа и Италија. „Аѕурите“ беа првиот посериозен тест на Мундобаскетот, но нашиот северен сосед покажа дека има широк и квалитетен ростер па на крајот лесно славеше со 15 поени разлика.

Србија беше во водсво практично цел меч, Италија се закани во третиот период кога дојде само на минус два и имаше напад за егал или водство, но потоа „орлите“ го подигнаа темпото, за кратко се одлепија на двоцифрена предност а во еден период имаа и највиски +23 (67-90) за конечниот резултат на семафорот да гласи 77-92.

Богдан Богдановиќ беше прв играч во редовите на Србија со шест погодени тројки и 31 поен. Никола Јокиќ го заврши натпреварот со 15 поени, а двоцифрени уште беа и Радуљица со 12 поени и Јовиќ со 11 поени.

Во репрезентацијата на Италија, најдобар поединец беше Галинари со 26 поени.

Нема пазар доколку нема информации. Дајте ги информациите за пазарот на грозје.

повеќе

Овој термин, без исклучок го употребуваат сите партии кога се во опозиција. СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците, ДПА...

повеќе