Мундобаскет 2019

Србија ја отвори втората фаза со ново одлично издание и го „прегази“ Порторико со 43 поени разлика

Србија продолжува со извонредните партии на Светското првенство, избраниците на Ѓорѓевиќ утрово го „прегазија" Порторико со високи 90-47.

Денеска на Мундобаскетот во Кина започна втората фаза, а на отварањето, Србија доминираше на уште еден меч и го совлада Порторико со високи 43 поени разлика.

„Орлите“, кои сега и според клаидилниците се фаворит број 1 за златото, уште од самиот почеток наметнаа темпо, на пауза замина со позитива од 23 поени, а предноста само се зголемуваше во продолжението од мечот за конечниот резултат да гласи 90-47.

Најдобриот поединец на Србија во Кина, Богдан Богдановиќ имаше тивок натпревар и постигна само 5 поени, но затоа пак други пет играчи имаа двоцифрен учинок.

Бјелица беше прв стрелец со 18 поени, Јокиќ имаше дабл-дабл учинок од 14 поени и 10 скокови за нешто над 16 милинути поминати на паркетот. Солидна партија пружи и Марјановиќ, кој мечот го заврши со 16 поени.

Полска го задржа 100% учинок и ја забележа четвртата победа откако со пресврт во финишот ја доби пресметката со Русија и славеше со 79-74.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе