ФИБА Еврокуп

„Соколите“ немоќни во Унгарија, Солнок славеше со високи 21 поен разлика

Во своето деби во групната фаза од ФИБА Еврокупот, Карпош Соколи доживеа висок пораз на гостувањето во Унгарија, Солнок славеше со 94-73

„Соколите“ авантурата наречена ФИБА Еврокуп ја започнаа со висок пораз на гостувањето кај Солнок.

Избраниците на Борче Даскаловски беа рамноправен противник само во воведните пет минути, потоа домаќините направија серија од 9-0, поведоа со 21-11, и цврсто зачекорија кон победа.

Работата дополнително им беше олеснета во третата четвртина кога Лабовиќ беше исклучен, па со рутинска игра и целосна контрола над резултатот, Солнок на крајот славеше со 94-73.

Во редовите на Карпош Соколи, Мекфејден со 15 поени беше најефикасен, Браун постигна 13, а Николовски и Ѓуровски забележаа по 11.

Поранешниот плејмејкер на „Соколите“, Пери беше прв стрелец кај Солнок со 16 поени.

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

Македонија сѐ повеќе заглавува во сиромаштија чија стапка изнесува скоро 22 отсто од вкупното население, речиси една третина од децата живеат во сиромаштија.

Дали поновите, посјајните и посложените нешта автоматски значи дека се подобри? Всушност, најчесто вистината е спротивна на тоа.