Шампионот ранет уште на стартот

Соколите го победија МЗТ Скопје во „Јане Сандански“

Дербито во првото коло од првата македонска лига помеѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи го добија гостите со 85:83. 

Македонскиот шампион не го стартуваше домашното првенство онака како што посакува откако во првото коло загуби од најголемиот конкурент Карпош Соколи и тоа на негов терен.
 
Карпош Соколи одигра фантастично прво полувреме кое го доби со 47:33, предност од 14 разлика која МЗТ Скопје не успеа да ја стигне. Аеродромци се разбудија дури во последната четвртина но на крајот успеаа само да го намалат поразот на три разлика.
 
Најефикасен во тимот на Карпош Соколи беше Соколов со 19 поени, Чомагиќ постигна 16, Браун поен помалку. Во составот на МЗТ Скопје, расположен беше Бојан Трајковски со 34 поени и осум скокови, но тој не беше доволен за да се избегне пораз.
 
РЕЗУЛТАТИ ПРВО КОЛО ПЛМ
 
Куманово 2009 - Работнички 88 - 91
Струмица - АВ Охрид 76 - 90
Кожув - Блокотехна 56 - 99
Пелистер - Шкупи 80 - 73
Фени Индустри - Гостивар 92 - 96
МЗТ Скопје - Аеродром 83-85
 
Фото: МЗТ Скопје

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе

Жените имаат повеќе тешкотии од мажите да најдат значајна и добро платена работа, а процентот на жени во глобалната работна сила постојано заостанува зад процентот на мажите. 

повеќе

Во нашето општество сме опкружени со многу, многу партизани. Партизани во политиката, партизани во образованието и науката, партизани во бизнисот...

повеќе