ГО СПОРЕДУВААТ СО ДРАЖЕН ПЕТРОВИЌ

Словенија има кошаркарски дијамант: Блескавата партија на Дончиќ против Летонија (ВИДЕО)

18-годишниот Лука Дончиќ имаше фантастична партија против Летонија со која го потврди неверојатниот талент кој го поседува. 

Го споредуваат со Дражен Петровиќ, велат дека е најголем талент на кошарката во моментов, а тој вчера го потврди тоа.
 
Од 1981 година само Арвидас Сабонис во 1983 како тинејџер успеал да постигне повеќе поени од Дончиќ, но Литванецот имал една година повеќе од 18-годишниот словенечки кошаркар.
 
Дончиќ синоќа постигна 27 поени, имаше девет скока и една асистенција, беше клучен во победата на Словенија од 103:97 над Летонија за пласман во полуфиналето.
 

Eве ние ве сакаме, ве каниме да ни се придружите, ама за тоа ќе морате да се откажете од најсветото, од вашето „јас“ !?

повеќе

Доколку Нимиц нè разочара, Владата ќе биде исправена пред тешка дилема дали да стави помалку поволен предлог на референдум или да чека поповолен за да ги максимизира шансите референдумот да успее, но притоа и да ризикува губење на моментумот.

повеќе

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе