Олимписки игри

Словенија го доби дербито против Шпанија и го освои првото место во групата

И по 16 одиграни натпревари Лука Дончиќ се уште нема пораз со селекцијата на Словенија, овој пат Словенците ја победија Шпанија со 95:87. 

Три од три за Словенија на Олимписките игри во Токио, Словенците групната фаза ја поминаа без пораз. Денеска го имаа најсериозниот испит и го положија.
 
Мечот не почна најдобро за Дончиќ, уште во првата четвртина направи три лични грешки па мораше да седне на клупата неколку минути пред да се врати, а кога повторно влезе во игра мораше да биде внимателен да не направи уште некоја.
 
Тоа го искористија Шпанците и во голем дел од мечот беа во водство, во првите минути од третата четвртина дојдоа и до 12 поени разлика, но кога дуелот требаше да се решава Словенците се кренаа и заигираа на повисоко ниво.
 
Во последнот период се влезе со водство за Шпанија од 70-68, Словенците завршниот период го одиграа многу подобро, го свртеа резултатот и на крајот славеа убедливо со 95:87.
 
Најефикасен кај Словенија беше Чанчар со 22 поени, Препелиќ постигна 15, одличен беше Тоби со 14 поени и 14 скокови, Дончиќ имаше 12 поени, 14 скокови и 9 асистенции. Во составот на Шпанија, Рубио постигна 18 поени, имаше и девет асистенции.
 
Четвртфиналните парови ќе бидат одредени со ждрепка, но Словенија со освојувањето на првото место во групата е носител и ќе добие условно полесен противник.

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе