АБА 2 лига

Слобода го надигра МЗТ Скопје, втор пораз за македонскиот тим во АБА2 лигата

Во шестиот натпревар од оваа сезона во АБА2 лигата, МЗТ Скопје го претрпе вториот пораз откако загуби во Бања Лука од Слобода Ужице со 81:70. 

Наптреварот беше неизвесен во првото полувреме кое заврши со нерешени 37:37, но во третата четвртина следуваше голем пад на македонскиот тим кој беше пресуден за поразот.
 
Третиот дел МЗТ Скопје го загуби со дури 13 разлика, 25:12 и на крајот Слобода го доби мечот со 81:70.
 
Гравет со 24 поени беше најдбар кај МЗТ Скопје, Олуџоби постигна 19.
 
Во последниот меч од турнирот во Бања Лука, МЗТ Скопје игра против лидерот на табелата, Студентски центар.
 

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе