Мундобаскет 2019

Шпанија е вториот полуфиналист на Светското првенство, Полска немаше сили за изненадудвање

Шпанија ја оправда улогата на фаворит, ја победи Полска со 90:78 и се пласираше во полуфиналето на Светското кошаркарско првенство во Кина.

Полска пружи достоен отпор, но немаше сили да направи изненадување, Шпанија водеше од самиот старт, ја имаше контролата на мечот и на крајот заслужено се израдува на пласман во следната рунда.
 
Рики Рубио со 19 поени беше предводникот на Шпанија во оваа победи, Вили Хернангомез даде 18. Во составот на Полска, Слотер постигна 19 поени.
 
Во полуфиналето Шпанија ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Австралија и Чешка.

Една од особеностите на словенската јазична група е дека нема случај два народи да зборуваат еден ист јазик или барем тоа да е официјално признаено.

повеќе

Оваа администрација нема намера Скопје во догледна иднина да стане одржлив зелен град и тоа е јасно одразено во буџетот за 2020 година.

повеќе