Мундобаскет 2019

Шпанија е нов светски шампион, Аргентина беше немоќна во финалето

Шпанија е новиот светски кошаркарски владител откако во финалето на Светското првенство во Кина ја победи селекцијата на Аргентина со убедливи 95:75.

Се очекуваше многу понеизвесно финале, но Аргентина изгледаше тотално немоќно во битката за златото, како да беа потрошени од претходните средби и емотивно и физички, ништо не функционираше во составот на гаучосите.
 
За разлика од нив Шпанија покажа доминација, направи разлика уште на самиот почеток и само ја одржуваше предноста, во текот на целиот меч го имаше резултатот под контрола.
 
Аргентина немаше водство во ниту еден момент од натпреварот, Шпанија ја доби првата четвртина со 23:14, a на одморот се замина со нивна предност од 43:31. Во вториот дел Аргентинците се обидуваа да се вратат во мечот, но ниту еднаш не успеаа да дојдат до едноцифрена негатива, на крајот Шпанија победи со 20 поени разлика, 95:75.
 
Рики Рубио со 20 поени беше најдобриот поединец во Шпанија, Љуљ постигна 15, Гасол 14. За разлика од полуфиналето, денеска Скола имаше очајна партија, даде осум поени со катастрофален шут од поле, еден од десет, убедливо најдобар во составот на Аргентина беше Габриел Дек со 24 поени.
 
И покрај лошата претстава во финалето Аргетнина може да биде горда на освоеното сребро, најголемите честитки одат за Шпанија која е новиот светски шампион.
 
Претходно Франција ја освои бронзата откако во мечот за третото место ја совлада Австралија со 67:59.

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе