НБА

Сакраменто и Голден стејт поставија нов рекорд во тројки! (ВИДЕО)

На мечот меѓу Сакраменто и Голден стејт беа постигнати 41 тројка најмногу на еден меч во историјата на НБА, мечот го доби шампионот со 127:123.

Сакраменто и Голден стејт беа шутерски расположени до толку што поставија нов рекорд во тројки.
 
Кошаркарите на Голден стејт постигнаа 21 тројка, домашниот тим на Сакраменто имаше една помалку.
 
Стеф Кари имаше блескава партија која ја заврши со 42 поени, Хиелд од Сакраменто реализираше 32.
Резултати:
 
Денвер - Шарлот 123:110
Детроиот - Јута 105:110
Филаделфија - Далас 106:100
Кливленд - Њу Орлеанс 98:133
Милвоки - Торонто 116:123
Сан Антонио - Мемфис 108:88
Портланд - Хјустон 110:101
Сакраменто - Голден стејт 123:127
 

Апелирам до лидерите на партиите да не им „помагаат" на кандидатите.

повеќе

Во ерата во која сите напредни земји во светот престануваат со употреба на фосилни горива, ние отвораме нови наоѓалишта, наоѓаме оправдување за исцрпување на необновливите ресурси и за активирање на најголемата глобална закана за морската биолошка разновидност.

повеќе

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе