ЕВРОБАСКЕТ 2017

Русија се врати од -13 и ја победи Грција за полуфинале на Евробаскетот

Со одлична игра во последната четвртина Русија направи пресврт во дуелот со Грција, победи со 74:69 и се пласираше меѓу најдобрите четири на Европското првенство. 

Русија е третиот полуфиналист на Евробаскетот откако во неизвесен меч успеа да ја добие пресметката со Грција.
 
Грците одлично влегоа во натпреварот и ја добија првата четвртина со 24:17, на полувремето заминаа со предност од 37:31, но нивното водство почна да се топи во второто полувреме.
 
Русија заигра многу подобро особено во последниот период кој го доби со 23:16 и на крајот дојде до триумф од 74:69.
 
Предводник во победата на Русија беше Швед кој имаше уште една одлична партија постигнувајќи 26 поени, Мозгов реализраше 15. Во составот на Грција Калатес постигна 25.
 
Русија во полуфиналето го чека подобриот од дуелот помеѓу Србија и Италија.

Тоа е нашата политичка наивност- да се верува дека правото е семоќно орудие во разрешавањето на сите проблеми. А каде е моралната, политичката, социјалната, психолошката страна на проблемите? 

повеќе

Премолчувањето на јавнот интерес во законските решенијазначи изостувањето на клучниот критериум за оправданоста на концесиите на добрата од општ интерес.

повеќе

Фатени на дело во многу  кражби, сите праведни граѓани на оваа земја беа убедени дека на арамиите ќе им се суди по примерот на Жан - по кратка  постапка.

повеќе