Квалификации за ЕП 2022

Русија ја победи Естонија, Македонија утре сама си ја крои судбината

Русија со 75-52 ја победи Естонија, а тоа значи дека македонската репрезентација утре со победа од 10 или повеќе разлика над Естонците ќе се пласира на Европското првенство. 

Македонија денеска славеше голема победа над Италија, а во прилог ни оди и резултатот од другата средба, Русија убедливо ја победи Естонија па утре од нас ќе зависи дали ќе се пласираме на Евробаскетот.
 
Македонија првиот меч со Естонија го загуби со девет поени разлика, 78-81. За да се пласираме на ЕП ќе треба да ја анулираме таа негатива за да имаме подобар меѓусбен дуел од Естонците.
 
Натпреварот меѓу Македонија и Естонија се игра утре со почеток од 15 часот.

Формирањето на платформа за прекугранична соработка за борба против аерозагадувањето има потенцијал вистински да придонесе за намалување на загадувањето на воздухот во нашата земја.

повеќе

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе