Црногорскиот клуб брзо најде наследник на Џикиќ

Репеша и официјално нов тренер на Будуќност

Хрватот Јасмин Репеша е назначен за нов тренер на Будуќност, соопшти актуелниот шампион во АБА-лигата.

Промоцијата на наследникот на Џикиќ, раководството на Будуќност ја закажа за денеска.

Двете страни се обврзаа на соработка следните 18 месеци.

Репеша дебито во својот нов клуб ќе го има на 3 јануари во Евролигата против својот поранешен клуб Армани Џинс.

Трофејниот кошаркарски тренер досега во својата тренерска кариера работеше во 15-ина екипи, најпознати меѓу нив, Цибона, Бенетон, Уникаха Малага, Цедевита, Армани,….

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе