Прва лига

Работнички со четвртина како во НБА го доби вечното дерби!

Со одлично издание во завршните десет минути, Работнички ја доби пресметката со лутиот градски ривал МЗТ Скопје, „Центарци" во Гостивар славеа со убедливи 92-74

140. вечно дерби кое почна синоќа во „Градски парк“ но беше одложено поради неисправен семафор, заврши вечерва во Гостивар со убедлива победа на Работнички од 92-74

Почетокот на мечот не навестуваше ваков расплет, беше прилично изедначено, „Центарци“ ги добија воведните 10 минути со 23-22, додека пак на полувреме се замина со минимално водство на МЗТ Скопје од 44-45.

Првата опиплива предност ја имаа гостите, кои кон финишот на третата четвртина се одлепија на +5, а со тројката на Спасојевиќ на стартот од завршните 10 минути поведоа и со највиоки 59-67.

Но потоа следеше одговор на Работнички, кој со серија од 14-2 поведоа со 73-69 на средината од последната четвртина. Симоновски со нова тројка намали на 73-72 на пет минути до крајот, но „Штрковите“ тука застанаа.

МЗТ до крајот на мечот реализираше само два поени, а Работнички не престана да го полни противничкиот кош, имаше пеколен финиш и четвртина како во НБА па тоа резултираше со убедлива победа од 92-74,

Еванс со 19 поени беше прв стрелец во редовите на Работнички, Костов и Чековски реализираа по 14, а Караџовски забележа 11 поени.

Во редовите на МЗТ најдобар поединец беше Марко Симоновски со 24 поени, Бојиќ забележа 14, а Трајковски 11 поени.

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

Во најсеверните делови на грчките региони Западна и Централна Македонија, сите народни ора се инструментални песни. Традиционалните песни во овие региони некогаш имаа зборови - но тие беа на јазик што грчката држава речиси еден век се обидува да го избрише: македонскиот словенски, вели Петрос Карацареас, лектор по англиски јазик и лингвистика на Универзитетот на Вестминстер, Велика Британија.