АБА 2 лига

Работнички прими 41 поен во една четвртина, тежок пораз од Широки

Екипата на Работнички успеа да прими 41 поен во третата четвртина од мечот против Широки Бријег и на крајот доживеа убедлив пораз со 106-77.

По одличната игра и победа над Сутјеска, Работнички доживеа дебакл на денешниот меч против Широки и полека ги губи шансите за плејофот.

Македонскиот тим одигра добро прво полувреме по кое водеше со два поени разлика, 37-35.

Но во вториот дел како да излезе без одбрана на теренот, особено во третата четвртина која ја загуби со 41-18, а во последните десет минути примија 30 поени што исто така е многу за сериозен тим. Конечниот резултат беше 106-77 за Широки.

Питс и Балмазовиќ постигнаа по 22 поени за Работнички, исто толку имаше Томас кај Широки.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност.

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.