Куп на Македонија

Работнички по 10. пат го освои Купот на Македонија!

Работнички е новиот освојувач на Купот на Македонија откако во финалната битка беа подобри од Блокотехна со убедливи 85:71, ова е јубилеен 10. трофеј од ова натпреварување за Центарци.

Историски успех за Работнички, тие се првиот клуб во Македонија кој стигна до 10. триумф во купот. Домаќинот Блокотехна ќе се задоволи со пласманот во финалето кое е нивни најголем досртел во македонската кошарка.
 
Рабоотнички добро го почна натпреварот, ја доби првата четвртина со 22:17, но Блокотехна направи комплетен пресврт во вториот дел и на одморот замина со предност од 49:45.
 
Во второто полувреме Работнички беше многу подобар, одигра идеална трета четвртина во која го врати водството, во последниот период се влезе со 65:59 за скопскиот тим. До крајот на мечот Работнички не само што го задржа водството, туку и го зголеми за конечна победа од 14 поени разлика, 85:71.
 
Најефикасен во тимот на Работнички беше Караџовски со 18 поени, Чековски постигна 14. Во составот на Блокотехна Вундебург со 24 поени беше најдобар поединец.
 
Со овој освоен куп Работнички повторно изби пред вечниот ривал во освоени трофеи од ова натпреварување. Центарци имаат 10, додека МЗТ Скопје девет титули во Купот на Македонија.
 
Пред овој меч се одигра женското финале кое го освои Вардар откако го совлада Бадел 1862 со 50:40.
 

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе

Додека Бугарите се убедуваат себеси и нас дека Гоце Делчев бил Бугарин, да се потсетиме на некои од Гоцевите искажувања, кои ја одразуваат неговата големина и неговото визионерство.

повеќе