Суперкуп на Македонија

Работнички немаше сили за чудо, МЗТ Скопје го освои Суперкупот

Во возбудлив меч со драматична завршница, МЗТ Скопје со 79-78 го совлада Работнички и стигна до трофејот од Суперкупот на Македонија.

Новата сезона во македонската клупска кошарка започна денеска, вечните ривали МЗТ Скопје и Работнички се сретнаа во Суперкупот. Во СРЦ „Кале“ со навивачи на трибините по пауза од година ипол, „штрковите“ славеа со 79-78 во возбудлив меч со драматична завршница.

Работнички парираше во првото полувреме, постојано беше во водство а добрата игра на „центарци“ траеше до почетокот на третиот период кога имаа водство од 36-42. Но тогаш МЗТ Скопје го подигна нивото, направи серија од 13-0 и стигна до предност од 49-42.

На стартот од последните 10 минути, МЗТ Скопје имаше и плус 14 (72-58) но тука како да застанаа и Работнички фати приклучок. „Центарци“ со серија од 12-0 најавија драматична завршница но немаа сили за чудо, а на спротивната страна беше расположениот Мекиќ, кој постигна неколку важни тројки, па на крајот „шткровите“ славеа со 79-78.

Адем Мекиќ со 27 поени беше најдобар поединец на мечот, од голема помош му беше Дамјан Стојановски со 16 поени.

Во редовите на Работнички, Недин Мустафица со 24 поени беше прв стрелец, Емерсон Џексон постигна 23 поени.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе