Плејоф

Работнички доживеа дебакл во Гевгелија, втора победа на МЗТ Скопје против Гостивар

Шампионот Работнички беше буквално прегазен на гостувањето кај Блокотехна која победи со 85:58 и изедначи на 1-1 во полуфиналната серија, МЗТ Скопје со 92:86 славеше на гостувањето кај Гостивар и поведе со 2-0. 

Блокотехна не само што го победи Работнички, туку тоа го направи неочекувано убедливо. Тимот од Гевгелија одигра брилијантна партија, доминираше во текот на целиот меч, имаше и 30 поени предност, на крајот победи со 85:58 и изедначи на 1-1 во полуфиналната серија.
 
Фундербург со 19 поени беше најефикасен во составот на Блокотехна, Мијатовиќ постигна 17. Кај Работнички Мираковски постигна 11, а двоцифрен беше и Јанески со 10 поени.
 
За разлика од Работнички, МЗТ Скопје успешно си ја заврши гостинската задача кај Гостивар, победи со 92:86 и поведе со 2-0 во финалната серија.
 
Дамјан Стојановски имаше фантастична партија, постигна 30 поени, Иванов реализираше 23. Во домашниот тим најдобар беше Ефианаи со 31 поен, Костоски постигна 20.

Вчера оправдано доминираше веста дека „Макрон ќе поддржи преговори за Македонија и Албанија ако ЕК препорача во март“.

повеќе

Албанија мора отворено да каже, дека обидите на Софија за асимилација на Македонците во Албанија како Бугари не се добрососедство, туку отворен напад.

повеќе

Перењето пари преку трансакции со недвижнини ги интегрира црните фондови во економијата, притоа обезбедувајќи сигурна инвестиција.

повеќе