АБА 2 лига

Прва победа за Пелистер во АБА2, битолчани ја понижија Сутјеска

Во второто коло од АБА2 лигата, Пелистер ја совлада Сутјеска со 20 поени разлика, 93-73, за битолскиот тим ова е прва победа на јадранот. 

Пелистер дебитираше со пораз од Ловќен од 85-108, но вечерва битолчани се покажаа во едно сосема друго издание и дојдоа до првиот триумф.
 
Македонскиот тим го контролираше речиси целиот тек на мечот, но пресудна беше третата четвртина кога го скршија противникот и го откажаа од шансата за победа, дојдоа до 20 поени разлика, а со таква предност ја заклучија и победата 93-73.
 
Трајковски и Малешевиќ со по 16 поени беа најефикасни во составот на Пелиистер, Хоутон постигна 14. Џабе Томашевиќ и Спасојевиќ заедно дадоа 43 поени за Сутјеска.
 

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе