НБА

Познати се стартните петорки за НБА ол-стар мечот

Познати се кошаркарите кои ќе го почнат ол-стар мечот кој на 16 февруари ќе се одржи во Чикаго. 

Капитени на тимовите се Леброн Џејмс на западот и Јанис Адетокумбо на истокот.
 
За Леброн Џејмс ова ќе биде дури 16. учество на ол-стар натпреварите, покрај него во тимот на западот се уште и Лука Дончиќ, Џејмс Харден, Ентони Дејвис и Каваи Ленард.
 
За Адетокумбо ова ќе биде четврти настап, а за истокот покрај него ќе почнат и Џоел Ембид, Кемба Вокер, Сиакам Паскал и Треј Јанг.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе