Европско првенство 2019

Познати полуфиналните двојки на Европското првенство во одбојка

Србија и Франција се последните полуфиналисти на Европското одбојкарско првенство, Србите се намачија против Украина, Франција беше убедлива со Италија.

Србија потешко од очекувањата ја совлада Украина. Украинците го добија првиот сет со 25:21 и најавија дека ќе бидат тврд залак. Следните два сета им припаднаа на Србите со 25:23 и 25:22.
 
Но Украина не се предаде, четвртиот сет го доби убедливо со 25:19. Сепак у петиот решавачки Србија покажа кој е кој, го доби со 15:9 и се пласира во полуфиналето.
 
Франција ја растури Италија за пласман меѓу четирите најдобри, победи со 3-0 во сетови, 25:16, 27:25 и 25:14.
 
Полуфиналните двојки се: Полска - Словенија и Србија - Франција.

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе