Мундобаскет 2019

Познати и последните четвртфиналисти на Мундобаскетот, Грција е елиминирана

Селекцијата на Грција е елиминирана од Светското првенство во Кина откако со недоволна разлика ја победи Чешка во директната битка за четвртфиналето.

Заврши групната фаза од Светското кошаркарско првенство во Кина, денеска се комплетирани и последните четвртфинални двојки.
 
Грција и Чешка во директен дуел одлучуваа кој ќе продолжи понатаму. На Грците им требаше победа од 12 поени разлика. Триумфираа само со седум, 84:77 Чесите загубија но на крајот тие се радуваа на пласман во четвртфинале.
 
Во кружен систем тие имаат подобар скор од Грција и Бразил, па заедно со САД патуваат меѓу осумте најдобри.
 
Селекцијата на САД со победа од 89:73 над Бразил го завери првото место во групата.
 
Австралија ја победи Франција со 100:98. Тоа беше директен дуел за првото место во групата Л. Во другиот меч Литванија со 74:55 беше подобра од Доминиканската република.
 
Четвртфинални дуели:
 
Аргентина - Србија
САД - Франција
Шпанија - Полска
Австралија - Чешка

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе