НБА

Портланд го победи Хјустон во меч во кој Харден и Мекалум постигнаа по 44 поени (ВИДЕО)

Во натпревар со едно продолжение, Портланд го победи Хјустон со 128-126, Мекалум и Харден постигнаа по идентични 44 поени. 

Хјустон го одигра првиот натпревар оваа сезона и загуби во продолжение на гостински терен кај Портланд. Мечот во регуларниот дел беше 113-113, во додатните пет минути домаќините беа подобри и славеа со 128-126.
 
Натпреварот помина во знакот на Си Џеј Мекалум и Џејмс Харден кои постигнаа по иднетични 44 поени, играчот на Портланд реализираше и три скока и осум асистенции, а ѕвездата на Хјустон запиша фантастични 17 асистенции и четири скока.
 
Резултати:
 
Мемфис - Атланта 112:122
Шарлот - Оклахома 107:109
Детроит - Кливленд 119:128
Вашингтон - Орландо 120:130
Њујорк - Филаделфија 89:109
Чикаго - Индијана 106:125
Сан Антонио - Торонто 119:114
Јута - Минесота 111:116
Портланд - Хјустон 128:126
Сакраменто - Феникс 106:103

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе