Нема да има кошарка во Стејплс Центар

Поради смртта на Коби Брајант одложен е натпреварот помеѓу ЛА Лејкерс и ЛА Клиперс

Големото градско дерби на Лос Анџелес е одложено, НБА реши дека утре нема да има кошарка во Стејплс Центар поради трагичната смрт на Коби Брајант, неговата ќерка Џиана и уште седум други лица.

ЛА Лејкерс утре требаше да се сретне со ЛА Клиперс, и тоа ќе беше прв натпревар на „езерџиите“ по хеликоптерската несреќа во која животот го загуби миленикот на публиката, Коби Брајант.

Кошарка во Стејплс Центар сепак нема да има, НБА соопшти дека е донесена одлука мечот да биде одложен и да се одигра на датум кој дополнително ќе биде одреден.

 

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе