Евробаскет 2022

Полска ја победи Украина и закажа четвртфинале со Словенија

Полска и Украина одиграа неизвесен меч, полските кошаркари беа подобри во финишот и на крајот победија со 94-86 за пласман меѓу осумте најдобри на турнирот. 

Украина беше благ фаворит во овој меч, но Полска го доби. Натпреварот беше неизвесен, и двете селекции се менуваа во водството, а крајот им припадна на Полјаците кои победија со 94-86.
 
Слотер со 24 поени беше најефикасен во составот на Полска, Понитка даде 22. Кај Украина, Бобров реализираше 15.
 
Во четвртфиналето Полска ќе игра против Словенија која синоќа беше подобра од Белгија.
 

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе