НБА

Почна новата сезона во НБА, шампионот Голден стејт убедлив против Лејкерс (ВИДЕО)

На стартот од новата сезона во НБА се одиграа два меча, Голден стејт со 123-109 го совлада Лос Анџелес Лејкерс, а Бостон со 126-117 беше подобар од Филаделфија. 

Шампионот Голден стејт успешно ја отвори новата сезона, Стеф Кари и неговите соиграчи дојдоа до триумф над Лос Анџелес Лејкерс од 123-109.
 
Токму Кари беше најдобар кај Голден стејт со 33 поени, во составот на Лејкерс Леброн Џејмс постигна 31 поен, имаше и 14 скокови, Дејвис постигна 27.
 
 
До победа на стартот дојде и Бостон кој со 126-117 беше подобар од Филаделфија.
 
Браун и Тејтум постигнаа по 35 поени за Бостон, интересно 35 поени имаше и Харден во составот на Филаделфија.
 

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе