Почина легендата на кошарката во Кочани, Сашо Лазаров - Чапо

Македонската кошарка се прости од уште едно познато име, почина Сашо Лазаров - Чапо (1968-2021) кој беше синоним за овој спорт во Кочани. 

Сашо Лазаров - Чапо во деведесетите години од минатиот век беше лидер на Кочани Деликатес кој тогаш важеше за еден од најдобрите кошаркарски клубови во Македонија.
 
Со оваа екипа како капитен, Чапо го освои Купот на Македонија (1995), а трипати играше и во финалето од плеј-офот на домашното кошаркарско првенство.
 
Сашо Лазаров важеше за еден од најдобрите шутери во македонското првенство.
 
По завршувањето на кариерата тој го основа кошаркарскиот клуб „КК Дино Баскет“ и работеше со младите категории во Кочани.
 

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе