Тажна вест од Белград

Почина легендарниот кошаркарски тренер, Душан Дуда Ивковиќ

Легендата на југословенската, српската и европската кошарка, Душан Дуда Ивковиќ почина на 78-годишна возраст. 

Тажна вест доаѓа од Србија, утринава во белградска болница починал Душан Дуда Ивковиќ.
 
„За жал останавме без Дуда Ивковиќ. Тој почина во 6:50 часот утрово во болница во Белград како последица на вода во белите дробови“, ја информираше јавноста Горан Калиниќ, првиот човек на Раднички.
 
Душан Ивковиќ е роден на 29 октомври 1943 година. Како играч настапуваше само за Раднички, но вистинската слава ја стекнува како тренер. Ги водеше екипите на Партизан, Арис, Раднички, ПАОК, Паниониос, Олимпијакос, АЕК, Анадолу Ефес, ЦСКА Москва... беше селектор и на Југославија и на Србија.
 
Со Олимпијакос двапати стана шампион на Европа, последниот пат кога ја покори Европа во составот го имаше и нашиот Перо Антиќ.
 
Во секоја земја каде што беше тренер освојуваше домашни трофеи, беше прогласуван и за најдобар европски тренер, а кариерата ја заврши во 2016 година.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе