Почина кошаркарската легенда, Борислав Станковиќ

На 95-годишна возраст почина Борислав Станковиќ, југословенската кошаркарска легенда и поранешен генерален секретар на ФИБА. 

Почина еден од најголемите „виновници“ за модерната кошарка во Југославија, Борислав Станковиќ.
 
Тој е роден во Бихаќ, БиХ, како кошаркар настапувал за Црвена звезда, Железничар и Партизан, беше член на југословенската репрезентација и го постигна првиот кош на светските првенства.
 
Работеше и како тренер, ги предводеше екипите на италијанскиот Канту и ОКК Београд. Потоа стана функционер во ФИБА од 1976 до 2002, каде беше и Генерален секретар. Во 1993 година, со неговиот потпис, нашата кошаркарска федерација беше примена како членка на ФИБА.
 
Станковиќ беше еден од најзаслужните за професионалците од НБА да се појават на Олимписките игри, момент кој за прв пат се случи во 1992 година на Игрите во Барселона.
 
Во 1991 година беше примен во куќата на славните во ФИБА.
 

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе