Одложен стартот на Првата кошаркарска лига

Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) објави дека стартот на Првата лига ќе доцни најмалку седум дена, а причината состојбата со АВ Охрид. 

Првата кошаркарска лига во Македонија требаше да почне овој викенд, но тоа нема да се случи. Причината е неизвесната ситуација со АВ Охрид.
 
Охридскиот тим најави згаснување иако со големи амбиции ги стартуваше подготовките, донесе неколку засилувања, но синоќа објави дека нема да се натпреварува.
 
Одложувањето на сезоната е со цел да се види дали АВ Охрид и дефинитивно ќе згасне или ќе успеа со нова управа и со помош на општината да се спаси во последен момент.
 

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе

И Груевски и Заев дојдоа како демократи, заминаа како автократи.

повеќе