Мундобаскет 2019

Нова сензација, Франција ги исфрли Американците, светот ќе добие нов шампион!

Нов ден, ново изненадување на Светското првенство во кошарка кое се игра во Кина, Франција ја победи селекцијата на САД со 89:79 и се пласира во полуфиналето.

САД на колена пред Франција, актуелниот светски шампион е елиминиран во четвртфиналето, нема да се бори ниту за медал.
 
Американците ги снајде истата судбина како и Србите, влегоа во мечот како голем фаворит, а од него излегоа поразени.
 
Натпреварот почна изедначено, пред крајот на полувремето Франција успеа да се одлепи и на одморот да замине со предност од 45:39.
 
Пред крајот на третата четвртина САД го сврте резултатот, а во последниот период имаше предност и од седум поени разлика. Но финишот им припадна на Французите кои на крајот славеа со десет разлика, 89:79.
 
Фурние со 22 поени беше најефикасен во составот на Франција, еден помалку даде Гобер, а Де Коло постигна 18. Во селекцијата на САД, Мичел беше убедливо најдобриот со 29 поени.
 
Во полуфиналето Франција ќе игра против Аргентина која синоќа ја победи Србија.

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе