НБА

Нова маестрална партија на Дончиќ и нов рекорд (ВИДЕО)

Далас буквално го растури Голден стејт победувајќи го со 142:94, а Лука Дончиќ уште еднаш покажа дека не е од оваа планета. 

Дончиќ играше нешто повеќе од 25 минути и успеа да постигне трипл-дабл, имаше 35 поени, 11 асистенции и десет скока. Тој стана првиот играч со најмалку време поминато на теренот кој направил трипл-дабл со над 30 поени.
 
Тој стана и најмладиот играч во НБА со два трипл-дабл учиноци по ред а притоа да има 35 или повеќе поени.
 
Далас првата четвртина ја доби со 44:16, а во тој период Дончиќ веќе имаше 22 поени. Поради огромното водство во продолжението од мечот тој повеќе седеше на клупата отколку што беше на теренот но и за тоа веме оствари неверојатен учинок.
 
 
Резултати:
 
Филаделфија - Њујрок 109:104
Вашингтон - Сан Антонио 138:132
Атланта - Милвоки 127:135
Бруклин - Шарлот 101:91
Далас - Голден стејт 142:94
Мајами - Кливленд 124:100
Торонто - Орландо 113:97
Чикаго - Детроит 109:89
Минесота - Јута 95:103
Денвер - Хјустон 105:95
ЛА Клиперс - Бостон 107:104

Време е за коренити промени на економскиот систем во Хрватска.

повеќе

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе