Евролига

Нова маестрална партија на Дончиќ, 27 поени за 27 минути против Ефес

Реал Мадрид со победа од 74-88 на гостувањето кај Анадолу Ефес ја започна новата сезона во Евролигата, а прв играч на средбата беше тинејџерот Лука Дончиќ

Младиот Словенец важи за најталентираниот кошаркар во Европа, и многумина очекуваат следната година да биде прв пик во НБА.

Тој уште еднаш покажа дека е голем кошаркарски бисер, и блескаше против Анадолу Ефес на стартот од Евролигата.

Реал Мадрид славеше во Турција со 74-88, а Лука Дончиќ имаше рекордна вечер во најпрестижното натпреварување на стариот континент.

Тој зад своето име забележа 27 поени, најмногу во кариерата, а придодаде и четири скока и исто толку асистенции. Лука Дончиќ ова го стори за 27 минути поминати на паркетот.

Пораката на амбасадорот Бејли среде Скопје, јас не ја сфатив како шлаканица врз ДИК и нивните неодговорни членови (за наша несреќа едногласни во мислите и менталната матрица)!

повеќе

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе