НБА

Нова фантастична партија на Дончиќ за нов рекорд кој го смести покрај Леброн и Дурант (ВИДЕО)

Далас ја доби пресметката против Феникс пред своите фанови со 104-94, а мечот го одбележа Лука Дончиќ кој имаше фантастична партија и постигнување со кое можат да се пофалт само Леброн и Дурант.

Уште една вечер во НБА поминува во знакот на Лука Дончиќ, словенечкото „чудо од дете“ го предводеше Далас до триумф над Феникс од 104-94.

Тој беше прв стрелец на мечот со 30 поени, што е четврти пат оваа сезона како завршува со 30 или повеќе поени.

Лука Дончиќ исто така придодае и шест скока, пет асистенции и три украдени топки и влезе во одбрано друштво. Ова е само седми пат во историјата на НБА, тинејџер да забележи ваков учинок. Останатите двајца играчи кои можат да се пофалт со вакво постигнување се Леброн Џејмс и Кевин Дурант.

НБА резултати:

Бостон – Индијана 135:108
Вашингтон – Филаделфија 123:106
Бруклин – Атланта 116:110
Хјустон – Милвоки 109:116
Мемфис – Сан Антонио 96:86
Њу Орлеанс – Кливленд 140:124
Далас – Феникс 104:94
Јута – Орландо 106:93
Портланд – Чикаго 124:112
ЛА Лејкерс – Детроит 113:100

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе