АБА ЛИГА

Нова домашна победа на Карпош Соколи за крај на 2016

„Соколите" забележаа уште еден триумф на домашен терен во АБА лигата, вечерва во Скопје славеа над Морнар со 75-63

Карпош сврза серија од пет победи во низа пред своите фанови во АБА лигата, нова жртва на „Соколити“ беше Морнар.

Избраниците на Драган Николиќ водеа од почеток до крај и сосема заслужено се радуваа на нов триумф.

По почетното испитување на силите, Карпош имаше серија од 10-0 и ја доби првата четвртина со 24-11.

Во еден периот од вторите десет минути, домаќините имаа и високи +19, но гостите ги консолидираа редовите и на пауза се замина со 37-29.

Но „Соколите“ не дозволија изненадување, треретата четвртина ја решија во своја корист и одново стигна до двоцифрена предност, за во завршниот период со рутинска игра да го приведат мечот до победа од 75-63.

Лабовиќ и Марва со по 18 поени беа најдобри стрелци во редовите на Соколи, а Пери постигна 17.

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови.

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.