Евробаскет 2022

Нова 100ка на Србија, овојпат за убедлива победа над Финска

Исто како и во првото коло на Евробаскетот, Србија постигна точно 100 поени, вечерва ја совлада Финска со 30 разлика, 100-70. 

Србија ја остварите третата победа во третиот натпревар на Европското кошаркарско првенство, овојпат Србите беа подобри од селекцијата на Финска.
 
Огромната предност беше создадена уште во првото полувреме кое Србија го доби со 62-34, во вториот дел само го одржуваше водството за конечни 100-70.
 
Мициќ и Недовиќ постигнаа по 14 поени, Јокиќ и Калиниќ по 13, најдобар кај Финска беше Марканен со 18 поени.
 
Во другите денешни натпревари Хрватска со 73-70 ја победи Естонија, Грција со 93-77 беше убедлива против Велика Британија, Чешка со 88-80 беше подобра од Холандија, Полска со 85-76 го совлада Израел, а Италија загуби од Украина со 84-73.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе