НБА

Нов пораз на Лејкерс, Нуркиќ подобар од Јокиќ (ВИДЕО)

Лејкерс се опушти откако го завери првото место на Западот, па веќе врза два убедливи порази по ред, овој пат загуби од Хјустон со 113:97, Нуркиќ ја доби балканската битка против Јокиќ, Портланд со 125:115 го совлада Денвер. 

Леброн Џејмс не настапи на синоќешниот меч против Хјустон, Лејкерс се опушти по завереното прво место на Западот и сега веројатно со мислите е кон почетокот на плејофот.
 
На синоќешниот меч Хјустон беше подобар во целиот тек и на крајот славеше убедливо со 113:97.
 
Џејмс Харден со 39 поени, 12 асистенции и осум скока беше најдобриот поединец на теренот, Кузма во составот на Лејкерс реализираше 21 поен, Ентони Дејвис 17 поени, а имаше и 12 скокови.
 
 
Портланд оствари многу важна победа во трката за осмата позиција на Западот, тие го совладаа Денвер со 125:115.
 
Лилард имаше фантастична партија, постигна 45 поени, имаше и 12 асистенции, кај Денвер најдобар беше Портер со 27 поени и 12 скокови.
 
Јусуф Нуркиќ даде одличен допринос во победата постигнувајќи 22 поени, Никола Јокиќ реализираше скромни за него осум поени, имаше и 13 асистенции.
 
 
Резултати:
 
Сакраменто - Њу Орлеанс 140:125
Милвоки - Мајами 130:116
Феникс - Индијана 114:99
Далас - ЛА Клиперс 111:126
Денвер - Портланд 115:125
Хјустон - ЛА Лејкерс 113:97

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе