АБА лига

Ништо од изненадување, МЗТ доживеа висок пораз кај Партизан

Шампионот на Македонија забележа уште еден пораз, вечерва „Штрковите" загубија на гостувањето кај Партизан со 112-94

„Црно-белите“ играа во лоша форма, а пред дуелот со МЗТ Скопје добија и нов тренер, Ненад Чанак седна на жешкото столче.

Па „Штрковите“ се надеваа дека ќе ја искористат кризата на противникот за да стигнат до победа која ќе го врати моралот во екипата и ќе ги зголеми шансите за опстанок во АБА Лигата.

Натпреварот добро почна за шамионот на Македонија, МЗТ имаше водство од 2-8 по 90 секудни игра.

Но потоа Партизан зеде се во свои раце, за картко време поведе и со серија од 12-1, првата четвртина ја реши во своја корист со 32-19. Домаќините продолжија да го полнат кошот на МЗТ Скопје во вторите десет минути па на пауза заминаа со +27 (69-42).

На средината од третата четвртина имаа и највисоки +31 (82-51), па потоа следуваше мал пад во нивната игра кој „Штрковите“ го искористија за да намалат на 88-70 на крајот од овој период.

Во завршните десет минути, двете екипи имаа свои моменти, во еден период Партизан водеше и со +26 за МЗТ во финишот да стине до -15. Конечниот резултат на семафорт гласеше 112-94.

Трајковски со 20 поени беше прв стрелец во редовите на „Штрковите“, Соколов реализираше 14, Лаиќ 13 а Дамјан Стојановски 12.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе