НБА

Никола Јокиќ е МВП на сезоната во НБА!

Српскиот кошаркар, Никола Јокиќ е проглсен за најкорисен играч оваа сезона во НБА, центарот на Денвер сосема заслужено ја доби МВП наградата. 

Како и што се предвидуваше, Никола Јокиќ оваа сезона ја доби престижната МВП награда.
 
Тој стана само петтиот странец кој го добива признанието за најкорисен играч во сезоната.
 
Никола Јокќ е првиот МВП кошаркар кој го одиграл секој меч од регуларната сезона од Коби Брајант во сезоната 2007-08.
 
Тој е и прв центар што ја добил МВП наградата од Шекил Онил во 2000 година.
 
Просекот на Јокиќ сезонава е 26,4 поени, 10,8 скокови и 8,3 асистенции по натпревар.

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе