НБА

Никола Јокиќ е МВП на сезоната во НБА!

Српскиот кошаркар, Никола Јокиќ е проглсен за најкорисен играч оваа сезона во НБА, центарот на Денвер сосема заслужено ја доби МВП наградата. 

Како и што се предвидуваше, Никола Јокиќ оваа сезона ја доби престижната МВП награда.
 
Тој стана само петтиот странец кој го добива признанието за најкорисен играч во сезоната.
 
Никола Јокќ е првиот МВП кошаркар кој го одиграл секој меч од регуларната сезона од Коби Брајант во сезоната 2007-08.
 
Тој е и прв центар што ја добил МВП наградата од Шекил Онил во 2000 година.
 
Просекот на Јокиќ сезонава е 26,4 поени, 10,8 скокови и 8,3 асистенции по натпревар.

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе