НБА

НБА се врати, Леброн со поени во финишот донесе победа за Лејкерс во дербито на Лос Анџелес (ВИДЕО)

По паузата поради коронавирусот НБА се врати, ноќеска се одиграа два натпревари во „Дизниворлд“, во дербито на Лос Анџелес Лејкерс со 103-101 беше подобар од Клиперс, тесно беше и на мечот меѓу Њу Орлеанс и Јута, џезерите славеа со 106-104. 

Во првото полувреме доминираше Лејкерс, имаше предност и од 13 поени, но Клиперси се вратија, го свртеа мечот и во третиот период тие имаа водство од 11 разлика. Финишот му припадна на Лејкерс, а Леброн Џејмс со поени на 12 секунди до крајот ја донесе победата од 103-101, во последниот напад Пол Џорџ имаше шут за триумф но промаши.
 
Најефикасен на мечот беше Ентони Дејвис со 34 поени, Леброн Џејмс постигна 16, имаше и 11 скокови. Најдобар кај Клиперс беше Пол Џорџ со 30 поени, Ленард реализираше 28.
 
 
Неизвесно беше и на мечот меѓу Јута Џез и Њу Орлеанс Пеликанс. Џезерите со одлична игра во последниот период дојдоа до победа од 106-104. Во тие 12 минути пеликаните реализираа само 17 поени.
 
Најдобар кај Јута беше Кларксон со 23 поени. Исто толку постигна Инграм во составот на Њу Ореланс.
 
 

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе