ОИ Токио

НБА-легенда се посрамоти, ја стави Југославија меѓу фаворитите на ОИ во Токио! (ВИДЕО)

Бајрон Скот мисли дека Југославија сѐ уште постои, па ја смести меѓу фаворитите за освојување на Олимписките игри во Токио на кошаркарскиот турнир. 

Бајрон Скот, кој трипати беше шампион во НБА, а по играчката кариера беше и тренер на неколку тимови, се посрами со својата последна изјава.
 
САД неодамна загубија од Нигерија, па Скот беше запрашан за тој меч и за шансите на Американците за златото на Олимписките игри.
 
„Поразот од Нигерија е најголемиот неуспех во историјата на репрезентацијата на САД, но тоа е само подготвителен меч и јас не сум загрижен“, вели Скот.
 
„Мислам дека Америка е главен фаворит за златото, ако треба да се обложам ќе ги ставам сите пари на САД. Но разликата со другите селекции веќе не е така голема“.
 
„Франција има добар тим. Југославија е секогаш добра, како и Русија. Секогаш постои еден тим што ќе изненади. Можеби оваа година тоа ќе биде Кина“.
 
Југославија не беше единствениот лапсус на Бајрон Скот, тој три години е без тренерски ангажман и изгледа се оддалечил од темата.
 
Кина и Русија не изборија пласман на Олимписките игри во Токио, а Југославија одамна не постои.
 

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе