ОИ Токио

НБА-легенда се посрамоти, ја стави Југославија меѓу фаворитите на ОИ во Токио! (ВИДЕО)

Бајрон Скот мисли дека Југославија сѐ уште постои, па ја смести меѓу фаворитите за освојување на Олимписките игри во Токио на кошаркарскиот турнир. 

Бајрон Скот, кој трипати беше шампион во НБА, а по играчката кариера беше и тренер на неколку тимови, се посрами со својата последна изјава.
 
САД неодамна загубија од Нигерија, па Скот беше запрашан за тој меч и за шансите на Американците за златото на Олимписките игри.
 
„Поразот од Нигерија е најголемиот неуспех во историјата на репрезентацијата на САД, но тоа е само подготвителен меч и јас не сум загрижен“, вели Скот.
 
„Мислам дека Америка е главен фаворит за златото, ако треба да се обложам ќе ги ставам сите пари на САД. Но разликата со другите селекции веќе не е така голема“.
 
„Франција има добар тим. Југославија е секогаш добра, како и Русија. Секогаш постои еден тим што ќе изненади. Можеби оваа година тоа ќе биде Кина“.
 
Југославија не беше единствениот лапсус на Бајрон Скот, тој три години е без тренерски ангажман и изгледа се оддалечил од темата.
 
Кина и Русија не изборија пласман на Олимписките игри во Токио, а Југославија одамна не постои.
 

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе