НБА

НБА ги објави казните, суспензии за Леброн и Стјуарт

Ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс заработи суспензија од еден натпревар, додека кошаркарот на Денвер, Ајзак Стјуарт ќе одмора два меча. 

Во третата четвртина од дуелот меѓу ЛА Лејкерс и Детроит се случи голем инцидент откако Леброн го удри Стјуарт при едно градење во обид да дојде до топката.
 
Ударот се чини дека беше намерен, па кошаркарот на Детроит збесна и сакаше физички да се пресмета со Леброн. На теренот се случуваше вистински хаос кој траеше цели две минути, а благодарение на обезбедувањето немаше поголеми последици.
 
Леброн нема историја на неспортски гестови, па помина со еден меч суспензија, негова прва во кариерата. Стјуарт кој збесна по ударот, доби два меча суспензија. 

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе